Ученици МГ у Европском центру за нуклеарна истраживања CERN
ОпштеДОГАЂАЈИ-фотографијеОд 25.04. до 7.05. 2022. године, по први пут, одржан је програм стручне праксе за ученике средњих школа из Србије HSSIP у Европском центру за нуклеарна истраживања CERN у Женеви. Захваљујући томе што је наша земља чланица ЦЕРН-а од 2019. године, у овом јединственом програму имало је прилику да учествује 24 средњошколца од који је шесторо ученика из Математичке гимназије и то Ана Манојловић, Филип Бајрактари и Марко Матовић из IVа одељења и Тамара Топалов, Арсен Миковић и Милош Пурић из IVd. Заједно са осталим ученицима из целе Србије њих шесторо су имали прилике да посете највеће лабораторије у ЦЕРН-у, да чују сјајна предавања светских стручњака међу којима су били и научници из наше земље и на крају да учествују у истраживачким пројектима под супервизијом опет наших младих научника. На крају двонедељне праксе ученици су презентовали своје пројекте пред нашим научницима који раде у ЦЕРН-у као и пред амбасадором Републике Србије при Уједињеним нацијама Дејаном Златановићем.
- Ана Манојловић, Марко Матовић и заједно са ученицом из Ниша Наталијом Ранђеловић радили на пројекту „CP symmetry in the interactions of Higgs boson with top quark“ под супервизијом наше бивше ученице, а сада веома успешне научнице Јелене Јовићевић и Лидије Живковић.
- Арсен Миковић је заједно са Маријом Жуковски и Андрејом Максимовићем радио на пројекту „Electronics DAQ systems for the future High Granularity Calorimeter“ при чему им је супервизор био Милош Војиновић. o Тамара Топалов је заједно са Миленом Станичић и Луком Ђурицом радила на пројекту „Dew Point sensor measurements for ECAL Safety System“ под менторством Лазара Цокића и наше бивше ученице Ирене Вељановић.
- Филип Бајрактари и Милош Пурић су заједно са Уном Игњатовић су под супервизиојм Дејана Голубовића и Ирене Вељановић радили на пројекту „Training & optimisation of ML algorithms for HEP application“.
Ученици су се сјајно показали. Понашали су се одговорно, зрело и са пуно ентузијазма су учествовали у свим активностима, а посебно у својим пројектима.
Ученике су пратили двоје наставника физике: Марина Дороцки из Новог Сада и Иван Станић из Математичке гимназије.
Захвалност за овако сјајан и посебан програм дугујемо ЦЕРН-у који је покрио све трошкове и нашим научницима Предрагу Миленовићу нашем бившем ученику генерације, Јелени Јовићевић, Лидији Живковић, Душку Латасу и Игору Салому као и свим осталим супервизорима Ани Ђорђевић, Николини Илић, Ирени Вељановић, Милошу Војиновићу, Дејану Голубовићу, Лазару Цокићу и Маркусу Џосу који су пуно енергије уложили да би се овај програм реализовао на најбољи могући начин.