Рађање бунта: Бунт, незадовољство, негирање устаљених и заосталих вредности, стари су колико и свет. Он се превасходно повезује са сукобом генерација. Такви бунтовници су слободоумни и припадници омладине (духом), не сагињу се пред моћнима којима су профит и друштвена репресија основни циљ и алат. Рађање бунта у једној младој особи условљено је незадовољством, познавањем узрока незадовољства да би се против њих деловало (владајућа елита, учмала средина...) или без смисленог устајања против репресора, кроз карактеристични младалачки револт, те и групом истомишљеника (хипи покрет, покрет за права црнаца, 5. октобар 2000. у Србији). У условима накарадне друштвене ситуације из организованих побуна се издвајају људи попут Мартина Лутера Кинга, Малкома Екса (права црнаца), Чеа (права радника), Ленона, Кејт Милет (феминисткиња). Ипак, неке манифестације бунта су сталне: кроз музику, одевање, говор, графите. Тако имамо да је бунт у основи музичких праваца: од рока, преко регеа, панка, репа до електронике ... забаву је прекинуо муркан: “Ризлу имаш, а личну карту немаш, можда ћеш вечерас ти у станици да дремаш.”
Гушење бунта: Школство, медији... систем је упрегнуо све своје снаге не би ли створио раднике који неколицини треба да доносе профит.
Школство не гајећи критичко мишљење, већ шаблонски приступ животу и не развијајући креативност код ученика спрема младе да у будућности постану вредни радници који ће шљакати за друге. У америчким школама се уводе телевизија, рекламе, брендови како би се корпорације увукле у наше животе како би створиле послушне потрошаче за “Врли нови свет”. У неким њиховим школама уведен је Мекдоналдс, па су сиромашнији ученици гледали оне који имају како ужинају. Школство служи интересима елите. Многи ученици “Математичке гимназије” касније постају радници у великим корпорацијама. Велики таленти постају обични надничари.
Медији емитујући пажљиво биран, цензурисан, јалов, потпуно декадентан програм дресирају грађане и од малих ногу нас уче одређеним моделима понашања и укуса. За то су сјајни примери МТВ као најјачи светски покровитељ назадног поп-а који диктира како да се облачимо, шта да слушамо, и Србија током деведесетих кроз организован телевизијски притисак у виду турбо-фолка како би се скренула пажња јавности са очајне економске ситуације. Медији су организовани тако, да служе похлепи моћних.
Дакле, наш бунт гуше цео систем (држава, фирме, медији, школа, родитељи), бунт се гуши дресуром, нашом непромишљеношћу (дроге) и отвореним сукобом (демонстрације). Тако дуго су нас гушили да смо посустали. Шта ћемо једног дана одговорити својој деци, зашто им нисмо створили боље услове? Немамо право да одустанемо.
Бунт данас: У ово време завладала је апатија, никаква свест о превари коју систем врши над нама не постоји, некритички прихватамо све што нам сервира ТВ; ово је време у коме царују продани певачи, спортисти и богати власници корпорација и безброј медиокритетских улагивача. Млади са свешћу, али без подршке завршавају као Галоа, Рембо, Морисон... Не тражимо од претходних генерација да нам се извине, већ да нас не спутавају јер: “Ми хоћемо свет и хоћемо га сад!”
|