четвртак, 07 септембар 2017 07:47 Последње ажурирано четвртак, 07 септембар 2017 07:53
Наши ученици на међународном шаховском турниру у Русији

Чланови шаховске екипе наше школе, ученици I разреда Маша Максимовић, Огњен Стефановић, Борислав Петровић и Филип Матић, заједно са Милошем Милошевићем, учеником ОШ “Петар Петровић Његош”, наступили су на 23. међународном шаховском фестивалу "Словенски корени", од 23. до 29. јуна у руском граду Орелу, смештеном 370 километара југозападно од Москве. Фестивал обухвата такмичење кадета и рејтинг турнир на коме су учествовали наши такмичари. У конкуренцији рејтинг турнира је било 45 играча из Русије, Србије, БИХ, Украјине и Белорусије, од којих један међународни мајстор, по један мушки и женски ФИДЕ мајстор, те 19 мајсторских кандидата. Прво место је освојио Милош Милошевић, ФИДЕ мајстор, са остварених 6 поена. Наши ученици су остварили запажене резултате, у конкуренцији са изузетно јаким домаћим играчима. Огњен Стефановић остварио је 5 поена и поделио четврто место, Маша Максимовић и Борислав Петровић по 4, а Филип Матић 3,5. Нашу екипу су пратили наставник физичког Зоран Николић и представник Шаховског савеза Београда Драган Котевски. Играло се 7 кола по швајцарском систему са темпом игре од 90 минута за партију по играчу и додатних 30 секунди за сваки одигран потез. Турнир "Словенски корени" установио је директор обласног шаховско-дамског клуба Николај Анањев. Када је НАТО напао Београд 1999. године у Орел су први дошли шахисти из тадашње Југославије и од тада представници Шаховског савеза Београда редовно учествују. На свом путу до Орела, екипа је имала прилику да проведе један дан у Москви где их је угостио шаховски клуб „Петросјан“.